کاشی خلیج
خانه / دسته‌بندی نشده / کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک

بررسی صنعت کاشی و سرامیک از گذشته های دور تاکنون حتما بحث شیرین و تمام نشدنی است. چرا که این صنعت با فرهنگ و سنت کشور ما عجین شده و از هنرهای پرپیمانه ایران است. در واقع  صنعت کاشی و سرامیک نمادی از زیبایی های فراوان و هنر ایران زمین  که همواره جایگاه ویژه ای در معماری داشته است. اگر نگاهی به نوشته های مکتوب تاریخی  و آثار بدست آمده از باستان شناسی بیندازیم متوجه خواهیم شد که آشنایی با هنر سفالگری  که ریشه و اصل هنر کاشیکاری است در ایران به حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. پس بیراه نیست اگر بگوییم کاشی و سرامیک جز جدایی ناپذیر از نماد ایرانیان در جهان است. به تدریج و  با پیشرفت در سفالگری,  مهارت رنگ آمیزی و لعاب کاری نیز به این هنر اضافه شد, و در واقع شروع تولید کاشی, از این مرحله رقم خورد. خوب است که بدانیم  اولین لعاب کاری,  در شهر بابل انجام شد و در زمان کوتاهی به دیگر شهر های ایران رخنه کرد.

با وجود اینکه کاشی های اولیه خام بودند, ولی مردم آن دوران با استفاده از رنگ و هنر کنده کاری از آنها برای تزیین  و زیبایی معابد, کلیساها ,مساجد, پیاده روها, آرامگاه ها و حتی با ترکیب تکه هایی از طلا و نقره برای زیورآلات  به وفور استفاده می کردند. اشیای کشف شده از جنس سفال و بناهای کاشیکاری شده  با قدمت زیاد, نشان از تبحر ایرانیان در صنعت سفال و کاشی کاری دارد.  قبل از آغاز قرن هفتم هجری پیشرفت در تولید کاشی و سرامیک  به سرعت افزایش یافت و انواع مختلف کاشی در شهر کاشان تولید و به نمایش گذاشته شد. اگر بخواهیم انواع کاشی و سرامیک را در دوران مختلف بررسی کنیم بسیار زیاد  هستند. لذا به ذکر چند نوع مهم آن اکتفا می کنیم. هشت گوش,  سنجری, شش گوش, شش ضلعی, چلیپا,  کاشی های لوح مانند, کاشی های برجسته و مسطح,  کاشی های زرین فام,  کاشی های معرق,  کاشی های سلجوقی, در حال حاضر هم صنعت سفال سازی و کاشی و سرامیک از اهمیت بالایی در کشورمان برخوردار است.  به غیر از ایران کشورهایی چون ژاپن, چین, فرانسه, تایلند,  اندونزی, هند و… نیز فعالیت گسترده ای در زمینه کاشی و سرامیک در جهان دارند.

کاشی و سرامیک در دستانی  هنرمند و خلاق شاهکاری در ایران زمین شدند:

هنر کاشیکاری نشان دهنده احساسات و روحیه لطیف انسان است.  در همه دوران ها شکوفایی در این صنعت بیشتر به سمت معنویات رفته تا به سمت مادیات.

ذوق, مهارت, سلیقه, اعتبار کاشیکار, ترکیب رنگها,  نظم کاشی ها همه یک جا جمع می شود تا نمایی از هنر  و فرهنگ را به رخ بیننده بکشاند. هنر کاشی وسرامیک و اعجاز:

 • کاخ آپادانای شوش در استان خوزستان, مزین شده با کاشی های خشتی برجسته
 • گنبدخانه حرم امام رضا در مشهد, مزین شده با کاشی های سلجوقی
 • محراب زرین فام در حرم امام رضا, مزین شده با کاشی زرین فام
 • مسجد شیخ لطف الله در اصفهان, پوشیده از کاشی های معرق, بسیاری این مکان اوج هنر کاشیکاری می دانند.
 • مسجد جامع عتیق اصفهان, یک شاهکار با استفاده از سبکهای مختلف کاشی کاری
 • آرامگاه شیخ عبدالصمد اصفهانی در شهر نطنز, ترکیبی از کاشی و آجر
 • موزه مقدم در خیابان امام خمینی تهران, کلکسیونی از کاشی های سده ۴ تا ۱۳ هجری قمری
 • مسجد جامع عباسی در اصفهان, مزین شده با کاشی های هفت رنگ
 • تکیه معاون الملک کرمانشاه, مزین شده با کاشی هایی که حاوی تصاویری از واقعه کربلا, داستان حضرت یوسف کتیبه بیستون است.
 • گنبد سلطانیه در زنجان, معروف به بزرگترین گنبد آجری جهان, ترکیب آجر و کاشی همچون معجزه ای در چشم بیننده نمایان می شود.
 • مسجد کبود تبریز, مزین شده با کاشی های لاجوردی که باعث شده این مسجد با نام فیروزه اسلام شناخته شود.
 • مسجد و مدرسه سپهسالار در تهران, کاشیکاری معروف هفت کاسه واژگون شده در این مسجد صد البته ارزش دیدن دارد.
 • شبستان گنبد دار مسجد جامع قزوین
 • کاشی کاری در مقبره امام زاده جعفر اصفهان
 • مسجد گوهرشاد مشهد

و بسیاری موارد دیگر که نشان از ذوق و مهارت ایرانیان در صنعت کاشی و سرامیک دارد. با توجه به هر آنچه که درباره تاریخ کهن کاشی و سرامیک گفتیم و نوشتیم. باید بدانیم رسیدن به آینده ای پرسود با در نظر گرفتن  بعد  فرهنگی در این صنعت, کار دشواری نیست.  امیدواریم با حمایت همه جانبه دولت و فراهم کردن زیرساخت های اساسی در صنعت کاشی و سرامیک, و حمایت مردم از تولیدات داخلی در این صنعت, راه درآمد زایی و صادرات بیشتر در این صنعت فراهم شود. چشم اندازی که انتظارش را داریم  بی دلیل نیست, بلکه نشات گرفته از گذشته غنی و پربار صنعت کاشی و سرامیک در کشور است.  شرکت لهونی با اتکا به سالها تجربه خود در صنعت کاشی و سرامیک و با احترام به فرهنگ غنی ایران و با توجه به پیشینه قدرتمند ایران در این صنعت, حمایت همه جانبه خود را در راستای رضایت مشتری اعلام می دارد. و با آگاهی کامل در جهت برطرف کردن نیاز مشتری و بازار, به کاشی و سرامیک تلاش روز افزون خود را ادامه می دهد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آزاد لهونی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09109109500
شماره ثابت: 02128421413
پست الکترونیکی: saderatazad@gmail.com

مطلب پیشنهادی

قیمت سرامیک پرسلان

قیمت سرامیک پرسلان و شیک ترین مدل آن

قیمت سرامیک پرسلان مهم ترین فاکتور در خرید کاشی و سرامیک می باشد. بازرگانی ما …